В цій статі ми допоможемо вам підібрати батареї опалення для власної квартири, приватного будинку або комерційного приміщення.
Вибір базується на декількох основних базових поняттях в розрізі систем опалення:
Пройдемося по всім цим параметрам, і тоді кожен клієнт зможе для себе скласти пазл та підібрати необхідний радіатор опалення.
Довжина
В першу чергу коли ми вибираємо радіатор опалення, ми приблизно знаємо, що він монтується під вікно, і підбираємо під розмір віконого отвору, тобто в першу чергу по довжині.
Наприклад: в нас вікно 1600 мм., то одразу знайте, що довжина радіатора повинна бути 50% отвору, тобто 800 мм. Це якщо не вдаватися в деталі, площа кімнати, кількість вікон, висота і глибина батареї.
Висота
Другий важливий розмір радіатора - це висота, стандартна та найбільш ефективна висота 500 мм. Це класичний розмір, який ефективно віддає тепло в приміщення.
Інколи у клієнта не має можливості монтувати висоту 500 мм., так как як низькі підвіконня, тоді можна обрати висоту радіатора 200 мм., але довжина при цьому повинна бути збільшена, і складати не менше 80% від розміру оконого отвору.
Підбір розміру для вертикального радіатора
Також бувають випадку коли батарею монтують не під вікно, а біля вікна (ліворуч чи праворуч). Тоді вже впершу чергу обирається радіатор по висоті, а потім по довжині (ширині).
Наприклад: маємо вікно від полу, та ліворуч місце під монтаж радіатора.
Найкраща висота радіатора для цього 1800 мм., ще його називають вертикальний радіатор. А по довжині, оптимальний розмір 300-400 мм. Радіатори в цих розмірах здатні обігріти приміщення до 20-25 кв.м.
Але часто буває, що дизайнери інтегрують батарею в певну нішу, тоді починають гратися розмірами по висоті, ширині та глибині, щоб отримати необхідну ефективність.
Глибина
Ефективна глибина радіатора - 100 мм. Якщо для сталевих панельних радіаторів то це 22 тип, якщо для трубчастих радіаторів - то це 2-х та 3-х трубний радіатор (в два чи три ряди труби).
Радіатори водяного опалення бувають наступних типів:
Секційні радіатори - складаються з ряду секцій, які можуть бути з'єднані між собою для створення бажаної довжини радіатора. Зазвичай виготовляються з чавуну, алюмінію або біметалеві.
Основна перевага секційних радіаторів - це можливість формування довжини шляхом додавання секцій, та гарній тепловіддачі при невеликій вартості.
Панельні радіатори - мають конструкцію, яка складається з горизонтальних панелей, які нагріваються горячою водою, що циркулює через систему опалення.
Трубчасті радіатори - мають вертикальну трубчасту конструкцію. Вони складаються з паралельно розташованих трубок, які з'єднані згори і знизу колекторами. Трубки можуть бути круглі, овальні, пласкі та квадратні.
Алюмінієві радіатори - секційні радіатори добре підходять для опалення багатоповерхових житлових будинків, офісів та інших приміщень і можуть бути встановлені вдоль стін або під вікнами.
Біметалеві радіатори - секційні радіатори краще за все підходять для опалення багатоповерхових житлових будинків, де високий атмосферний тиск. Робочий тиск 24 Бар.
Сталеві радіатори - як правило панельні радіатори, складаються з пласких панелей по яким циркулює нагріта вода. Підходять для опалення приватних будинків.
Чавунні радіатори - секційні радіатори, матеріалом якого є чавун. Наразі використовуються в дизайн інтерєрах в стилі Ретро.
Мідно - алюмінієві - це як правило батареї конвекторного типу (напольні та підлогові), складаються з мідно алюмінієвого теплообміника та сталевого короба. Підходять для опалення приміщень з панорамними вікнами.
Бокове підключення - означає, що труби, через які циркулює теплоносій для нагріву радіатора, під'єднані до бокової частини радіатора, а не знизу.
Використовується в старих будинках, де вертикальна система опалення, або в нових будинках, коли вихід труби підводиться зі стіни.
Нижнє підключення - означає, що труби, через які циркулює теплоносій для нагріву радіатора, під'єднані знизу, а не з бокової частини.
Використовується в будинках та квартирах, де лучова система опалення, тобто труби знаходяться в стяжці на полу.
Радіатори з боковим підключенням дешевші на 10%.
Ви можете обирати те підключення, яке вам довподоби під ваш інтер"єр.
Обидва підключення ефективні.
За всіма канонами, радіатор підбирається по необхідній тепловіддачі, для того, щоб покрити теплові втрати приміщення.
Як розрахувати тепловіддачу радіатора опалення? 80 Вт тепловіддачі обігрівають 1 м.кв. приміщення.
Формула: Площа кімнати * тепловтрати 1 м.кв. (80 Вт) = Необхідна кількість Ват для обігріву.
Приклад: нам потрібно обігріти приміщення 18 кв. м. Рішення: 18м.кв.*80Вт=1440Вт - це нам необхідно отримати від батареї опалення. І далі ми підбираємо радіатор з даним параметром тепловіддачі.
Фото: Приклад підбору радіатора по тепловіддачі
Підібрати батареї по тепловіддачі
Є дві системи опалення:
Централізована система опалення - використовується в багатоповерхових житлових будинках. Стандартний робочий тиск 6-9 Бар. Одна велика котельня обслуговує декілька будинків та всі прилежні до них квартири.
Автономна система опалення - використовується для опалення приватних будинків, а також багатоповерхових житлових будинках, де розташована котельня на даху, та обслуговує тільки один будинок. Стандартний робочий тиск 6-9 Бар.
Вважається що для централізованої системи підходять Біметалеві батареї, тому як витримують біль високий тиск в системі. Але на справді, зараз всі радіатори мають робочий тиск від 9 Бар. Тому всі вони підходять як для цетнралізованої системи, так і для автономної.
Вважається що для централізованої системи підходять Біметалеві батареї, тому як витримують більш високий тиск в системі.
Але на справді, зараз майже всі радіатори мають робочий тиск від 9 Бар. Тому всі вони підходять як для цетралізованої системи, так і для автономної.
Тиск в радіаторі відноситься до тиску, який теплоносій (наприклад, вода або антифриз) створює в системі опалення і передає на радіатор. Тиск вимірюється у паскалях (Па) або в барах (бар). У системах опалення, зазвичай використовують бари.
При недостатньому тиску, радіатор опалення може нагріватися недостатньо (як кажуть сантехники "не продавлюється"), а при надмірному тиску можуть виникнути протікання, проблеми зі з'єднаннями та компонентами системи (розірвати радіатор або фітинги з'єднання).
Як правило 80% батарей в продажі витримують тиск 9 бар і більше. Але є також ті, що витримують не більше 6 бар, ці радіатори тільки для приватниї будинків. Тому при виборі радіатора опалення перевіряйте в технічному паспорті, робочий тиск батареї.
Таблиця: Робочий тиск радіаторів по матеріалу виготовлення
Тип радіатора | Робочий тиск |
Алюмінієві | 16 бар |
Біметалеві | 24 бар |
Сталеві | 9 бар |
Чавуні | 6-9 бар |
Мідно алюмінієві | 9 бар |
Як правило тип приміщення не має прямого впливу на вибір батареї опалення, тому як всі вище перераховані фактори такі самі - для квартир, приватних будинків та комерційних приміщень.
Але є непрямий фактор експлуатації самого приладу в комерційному приміщенні. Ми знаємо, що в загально доступних місцях люди не досить дбало доглядають чуже обладнання, тому всі такі прилади швидше виходять з ладу, бо мають на собі підвищенний рівень експлуатації.
Для комерційних та загальнодоступних місць, ми рекомендуємо найпростіші батареї, такі як біметалеві або сталеві панельні. Їх важче за все зіпсувати. Якщо вже зіпсовано, то легше та дешевше відремонтувати або замінити.
Є єдине правило майже для всього: Чим дорожчий товар, серед аналогів, тим він надійніший та ефективнійший. В сфері опалення - це правда.
Якщо є 3 схожих радіатора, то як правило той, що дорожчий - він від відомого виробника, в ньому більше металу, він біль важкий, більший в нього срок експлуатації, робочий тиск, та вища тепловіддача. Але інколи є навпаки, занадто дорогі радіатори не набагато краще своїх більш дешевих аналогів.
Найкращі країни виробники батарей - Італія, Німеччина, Польша. Всі радіатори виготовлені в Італії, мають найкращу якість, привабливий дизайн та велику ціну. Китай - сама дешевша продукція, але з тим самим і не високої якості, будьте обережні.
Рекомендація: вивчайте технічний паспорт, та консультуйтесь с фахівцем з приводу ваших потреб та необхідних параметрів. Тому як, питання підбору в сфері обігріву складне і без навичок, можно помилитися.
Користуйтесь нашими порадами, та нехай придбаний вами радфатор опалення служить вам довго та гарно обігріває вашу оселю.